Atrakcje

Fokarium w Helu

Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin.

http://www.fokarium.com/

Ścieżka militarna w Helu z Baterią Laskowskiego

Stanowisko jest udostępnione do zwiedzania dla turystów w sezonie letnim - w godzinach pracy muzeum. Oprócz powojennej armaty B-13 można w podziemiach stanowiska obejrzeć mini-wystawę poświęconą dowódcy baterii - kpt.mar.Zbigniewowi Przybyszewskiemu. Bateria nr 31 im.Heliodora Laskowskiego - najpotężniejsza w całej przedwojennej Polsce, zwana od 1937 roku imieniem jej twórcy, kmdr Heliodora Laskowskiego, składała się z 4 armat Boforsa wz.30 o kalibrze 152,4 mm - zlokalizowanych na potężnych żelbetowych stanowiskach na samym skraju cypla półwyspu helskiego.

http://helmuzeum.pl/

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

Stanowisko artyleryjskie B-2 "BRUNO" - to główny obiekt wystawienniczy militarnej części Muzeum Obrony Wybrzeża. W pomieszczeniach B-2 znajdują się wystawy stałe i okresowe, sala telewizyjna oraz magazyny i pracownie.

http://helmuzeum.pl/

Ośrodek Oporu "Jastarnia"

Od roku 2005, na bazie tych obiektów, zaczął działać tu Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera, powstała ścieżka dydaktyczna, odtworzono również przeszkody przeciwpancerne, przeciwpiechotne i okopy. Schron Sabała w okresie letnim jest otwarty dla zwiedzających - można zapoznać się tutaj z wyposażeniem i funkcjonowaniem fortyfikacji II Rzeczypospolitej.

http://www.jastarnia.info.pl/atrakcje/5/bunkry_w_jastarni

Hallerówka, muzeum J. Hallera we Władysławowie

Drewniana willa wybudowana w 1922 r. należała do gen. Józefa Hallera oraz jego rodziny. Obecnie znajduje się tam stała ekspozycja pt. „Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. J. Hallera (1873-1960)” na która składają się przede wszystkim pamiątki poświęcone generałowi oraz żołnierzom z Błękitnej Armii. Do najcenniejszych zbiorów należą rzeczy osobiste generała podarowane przez jego synową Izabellę Haller.

http://muzeumpuck.pl/oddzialy/hallerowka/

Muzeum Rybołówstwa w Helu

Muzeum Rybołówstwa w Helu położone jest tuż przy helskim porcie. Na wystawach w Muzeum Rybołówstwa prezentowane są zagadnienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami Półwyspu Helskiego, a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morską.

http://helmuzeum.pl/

Muzeum Chata Rybacka w Jastarni

Chata rybacka pochodzi z 1881 roku i - co istotne - zbudowana została z wyrzuconych przez morze pozostałości rozbitych okrętów. Wykorzystywanie takich materiałów w budownictwie było charakterystyczne dla tutejszego regionu.

http://jastarnia.com

Muzeum Rybackie "Pod Strzechą" w Jastarni

W ramach muzealnej ekspozycji prezentowane są sieci oraz dawne narzędzia do połowu ryb. Odtworzono również izbę rybacką z początków XIX wieku, w której prezentowane są ówczesne przedmioty gospodarstwa domowego. Na parterze muzeum działa zakład szkutniczy, wytwarzający łodzie i części do małych statków. Podczas zwiedzania muzeum wysłuchać można opowieści i legend kaszubskich.

http://jastarnia.com

Dom Rybaka we Władysławowie

„Dom Rybaka” mieszczący obecnie Urząd Miasta i szereg innych instytucji jest największą socrealistyczną budowlą, jaka powstała na Kaszubskim Wybrzeżu. Wznoszono ją w latach 1953-1956, by po rezygnacji z pełnych zamierzeń projektowych, oddać do użytku w czerwcu 1957 roku. Projekt tego obiektu został wykonany przez zespół architektów w składzie: inż. arch. J. Zaręba, E. Baranowski, W. Kasperski z Biura Projektów Budownictwa Morskiego w Gdańsku.

http://wladyslawowo.org/